Colegiul Economic "Ion Ghica"

Târgovişte – 470619

Rezultate elevi

cls. a X-a
Vasile Ruxandra Monica – Mențiune
cls.a  XII-a
Pavel Andreea Mădălina – Mențiune
Concursul Național de Chimie ”Petru Poni” – ediția a VII-a, Slatina, 26-29 mai 2016
cls. a IX-a
Năstase Roxana Maria – Mențiune specială
Marțea Ioana Bianca – Mențiune specială
cls. a X-a 
Moldovan Ionela Adina – Mențiune specială
cls. a XII-a 
Vârlan Codruța Andreea – Premiul I
Alexandru Maria Diana – cls. a XII-a – Pagina Web Firma de exercițiu (FE) – Premiul II
Dan Ionuț – cls.a XII-a –  Firma de exercițiu (FE) HAPPY JUICE SRL – Premiul III
cls. a IX-a
1 NĂSTASE ROXANA MARIA MENTIUNE

cls. a X-a

1 VASILE MONICA ELENA CALIFICAT ETAPA NAȚIONALĂ PREMIUL I
2 LEPĂDAT ALICE GEORGIANA CALIFICAT ETAPA NAȚIONALĂ PREMIUL II
3 MOLDOVAN IONELA ADINA CALIFICAT ETAPA NAȚIONALĂ PREMIUL III

cls. a XI-a

1 PETCULESCU OANA MARIA CALIFICAT ETAPA NAȚIONALĂ PREMIUL I
2 CIOCAN BIANCA ELENA CALIFICAT ETAPA NAȚIONALĂ PREMIUL II

 cls. a XII-a 

1 PAVEL ANDREEA MĂDĂLINA CALIFICAT ETAPA NAȚIONALĂ PREMIUL I
2 DUMITRU MĂLINA NICOLETA MENȚIUNE
3 MIHAI ALINA GEORGIANA MENȚIUNE
4 RĂDOI TEODORA LARISA MENȚIUNE

 

Concurs de Limba Germană:
Rezultate concursul național de Matematică aplicată ”Adolf Haimovici” – faza națională, mai 2015
Nume și prenume clasa profil Prof. Premiul
Vasile Ruxandra Monica Elena 9 Servicii-resurse-prot.mediului Zamfir Eugenia       III
Apostu Dragoş Valentin 10 Servicii-resurse-prot.mediului Mihăilă Nicoleta       III
Vârlan Codruţa Andreea 11 Servicii-resurse-prot.mediului Şerbănescu Nicolae Mențiune
Pavel Andreea Mădălina 11 Servicii-resurse-prot.mediului Şerbănescu Nicolae Mențiune
Bolovăneanu Vlad 12 Servicii-resurse-prot.mediului Şerbănescu Nicolae I
La a șasea ediție a fazei naționale Concursului de chimie ”Petru Poni”, care s-a desfășurat la Drobeta Turnu Severin, Colegiul Economic ”Ion Ghica” Târgoviște a fost reprezentat de 3 eleve, care au obținut următoarele rezultate:
  • Vârlan Codruța Andreea, clasa a XI -a E, premiul al II – lea,
  • Anghelescu Ariana Andreea, clasa a XI – a F, premiul al III – lea,
  • Moldovan Ionela Adina, clasa a IX – a A, mențiune specială.
Calificați la etapa națională:
  • Vasile Ruxandra Monica – cls. a 9a
  • Apostu Dragoș Valentin – cls. a 10 -a
  • Ciocan Bianca Elena – cls. a 10-a
  • Dumitru Teodor, cls. a 10-a
  • Grigore Romeo Ionuț, cls a 10-a
  • Petculescu Oana Maria, cls. a 10-a
  • Pavel Andreea, cls a XI-a
  • Vârlan Codruța, cls.a  XI-a
  • Bolovăneanu Vlad, cls. a XII-a
Rezultate concurs chimie – Petru Poni, faza județeană (calificare faza națională) 
Nr. crt. Numele, iniţiala tatălui şi prenumele elevilor Clasa Punctaj obținut
1. Vârlan Gh. Codruța Andreea XI 99
2. Anghelescu Gh. Ariana Andreea XI 95
3. Moldovan V. Ionela Adina IX 56
1 Patulea Cristian Ionut a XII-a A Colegiul Economic „Ion Ghica” Targoviste prof.Radulescu Carmen 9,90 I CALIFICAT ETAPA NATIONALA
1 GHEORGHE ALEXANDRU MIHAITA XII D Colegiul Economic „Ion Ghica” Targoviste prof. VASILESCU CEZAR 9,30 premiul I CALIFICAT ETAPA NATIONALA
Procent de promovare de la bacalaureat – 88.34%, din care:
  • Liceu zi: 93,83% ,
    • XII A – 100%
    • XII B – 100%
    • XII C – 100%
    • XII D –  100%
    • XII E – 93,75%
    • XII F – 62, 96%
    • XII G – 89,28%
    • XII H – 96,66%
  • Serii anterioare: 41,17%
  • Seral: 25, 33%
Rezultate concurs SNAC ”Scrisoare pentru prietenul meu”, faza județeană, mai 2014
Rezultate concurs național Petru Poni, Craiova, mai 2014
  • Varlan Codruta – clasa a X – a A, Premiul al III – lea;
  • Anghelescu Ariana – clasa a X – a A, Mentiune specială

Begegnung mit Osteuropa, Projekten des Schulerwettbewerbs des Landes Nordrhein- Westfalen, martie 2014, prof. Maria Cucu Costeanu

  • Vlad Bolovăneanu – clasa a XI – a A;
  • Patricia Vasilicenco, clasa a XI-a A;
  • Bogdan Stroilă, clasa a XI-a A;
  • Alexandru Mihai, clasa a XI-a A;
  • Geanina Nedelcu, clasa a XI-a A

Rezultate concurs național pictură ”Umbrela verde” 

  • premiul I, Nănescu Mihail Vlăduţ si
  • premiul III Nănescu Ionela

Rezultate concursul de chimie ”Petru Poni” – faza județeană, martie 2014. Calificați la faza națională:

  • Apostu Dragoș Valentin, clasa a IX-a
  • Vârlan Gh. Codruța Andreea, clasa a X-a
  • Anghelescu Gh. Ariana Andreea, clasa a X-a

Rezultate competiția ”Made for Europe” – faza județeană, martie 2014

Rezultate competiția ”Alege, este dreptul tău!”   – faza județeană

  • Andreescu Adina Maria, cls. a XI-a A, locul I – calificat faza națională
  • Băcioiu Maria Raluca, cls.a X-a F, locul I – calificat faza națională
  • Anăstăsoaie Gabriela, cls. a XI-a, locul II
  • Plavie Constantin Eduard, cls a X-a, locul II

Rezultate ”Adolf Haimoivici” – calificați faza națională

Rezultate faza locală – Adolf Haimovici, martie 2014 – calificați pentru faza județeană 

Rezultate competiția ”Alege, este dreptul tău!”   – faza pe școală 

Olimpiada de socio-umane, faza județeană, martie 2014

  • Pătulea Cristian Ionuț, locul I – Logică, argumentare și comunicare
  • Bolovăneanu Vlad, locul II – Logică, argumentare și comunicare
  • Coman Ioana, mențiune – Logică, argumentare și comunicare
  • Crăciun Robert, mențiune – Logică, argumentare și comunicare
  • Gheorghe Alexandru Mihăiță, locul I – Economie

Olimpiada Interdisciplinară – Tehnologii, faza județeană, martie 2014

  • Mitroiu Maria – Locul I
  • Toacă Renata – Locul I
  • Niță Ștefania – Locul I
  • Radu Andreea – Locul I
  • Zaharia Cătălina – Locul II
  • Stan Cristina – Locul III
  • Durlea Veronica – Mențiune

Compania anului 2013 – Junior Achivement – ”Premiul pentru investiția anului” – TAGSOFT TECHNOLOGIES

  • Ady Tonea
  • Adina Radu
  • Valentina Dinu

Olimpiada națională matematică – Adolf Haimovici – faza națională, Iași, 2013: 

  • Furnică Alexandru – cls.a X-a C, Mențiune
  • Ilie Maria Alexandra – clasa a XII-a A, Locul I, Medalie de aur
  • Lămbuță Ruxandra – clasa a XII-a C, Mențiune
  • Pavel Denisa – clasa a XII-a D, Mențiune
  • Bica Elena Cerasela – clasa a XII-a, Mențiune

Olimpiada de limba neogreacă, etapa națională, 2013 – Oproiu Sânziana Ioana, clasa a XII-a, Colegiul Economic ,,Ion Ghica” Târgoviște – Mențiune, Tudor Niki, clasa a IX-a, Colegiul Economic ,,Ion Ghica” Târgoviște – Premiu special

Concurs județean istorie – “Independenţa – năzuinţă seculară a naţiunii române” – LOCUL I (echipaj)

  • Dobre Răzvan Marius – cls. a XI-a A
  • Chioreanu Diana – cls. a XI-a A
  • Sorică Laura Elena – cls. a XI-a A
  • Neagoe Ana Maria – cls. a XI-a A

Olimpiada de Economie – faza județeană, martie 2013, clasa a XI-a B, locul I – Andreea Solomon

Olimpiada de Logică, Argumentare și comunicare, faza județeană, martie 2013, cls. a X-a, locul III – Cristi Pătulea

Olimpiada de Geografie – faza județeană, martie 2013, cls.a XII-a, Oproiu Sânziana – mențiune

Olimpiada de Tehnologia informației – faza județeană, martie 2013, cls. a 9-a – Sterescu George, locul 3

Olimpiada de Tehnologia informației – faza județeană, martie 2013, cls. a 12-a – Ady Tonea, locul 1

Olimpiada de Limba Neogreacă – calificați faza națională

Rezultate Adolf Haimovici – faza județeană, martie 2013

Rezultate Adolf Haimovici – faza locală, feb. 2013 

Targul Regional al Firmelor de Exercitiu ,,Kretzulescu-TRADIȚIE ȘI CONTEMPORANEITATE’’, Editia a III-a, dec.2012

Shakespeare Essay School Competition – 2012 – Buturugă Gabriela Maria, cls. a XI-a A (premiu special)

Concursul Național de chimie ”Petru Poni” – Botoșani, 20 mai 2012 – Adina Radu, cls. a XI-a C (Locul I), Stoica Lăcrămioara (Mențiune)

Campionatul de fotbal al cluburilor europene – Varșovia, 12 mai 2012 – Marius Vintilă, clasa a Xa E (Locul I), Andrei Grigorescu, cls.a X-a E (Locul III).

Competiția regională BUSINESS PLAN – București, 12 mai 2012 – Firma de exercițiu XP – Teleprest – LOCUL 1

Concursul Național ”Adolf Haimovici” – apr. 2012 (premiul I – Ilie Maria, Mențiuni: Ruxandra Lămbuță și Georgian Dârstaru)

Olimpiana națională de limba neogreacă – Targoviste, apr. 2012 – premiu special, Sînziana Oproiu, 11F

Rezultate Olimpiada județeană de geografie, martie 2012

Rezultate Olimpiada județeană de Psihologie, martie 2012

Rezultate BACALAUREAT 2011

Concursul National de chimie „Petru Poni”, Craiova, aprilie 2011

ADolf Haimovici – faza nationala, Iasi, aprilie 2011

Rezultate CHIMEXPERT, faza națională, Satu Mare, martie 2011

Rezultate Adolf Haimovici, 2011, faza judeteana

Olimpiada ISTORIE – GEOGRAFIE, faza judeteana, martie 2011

Concursul EUCLID, 5 martie 2011

Evaluare in educatie – Lb. Romana, etapa a IIa, feb 2011 – Andreea Solomon (100 puncte)

Evaluare in educatie – Matematica, etapa a II-a, feb.2011

Competitia Sigur INFO 2011 – GABRIELA BUTURUGA, clasa a Xa A,  locul II

Concursul de matematica EUCLID – FAZA I, 23oct.2010

Concursul National de chimie „Petru Poni” 2010 – mentiune – ILIE MARIA ALEXANDRA, clasa a IXa A

Olimpiada nationala de BIOLOGIE 2010 – mentiune – SERENA BALAN, clasa a XaA

Concursul Adolf Haimovici – faza judeteana 2009-2010

Concursul Adolf Haimovici – faza nationala 2009-2010

PREMII OBTINUTE LA COMPETIȚIILE DE LIMBĂ GERMANĂ (Maria Cucu-Costeanu, prof. lb. germ., gr. I, metodist, formator național-2000, autor manuale școlare: 2001- cl.VII; 2004-cl.IX, 2005 cl.X,lb.2, clX,lb.3; 2006-cl XI., 2007-cl.XII)

2012mentiune – la Concursul Interntional “Begegnung mit Osteuropa” (Intalnire cu Europa de Est)–Germania/Nordrhein-Westfallen, Ana Maria Soci, cl. XI A, tema: Wie heißt deine Stadt?” (”Cum se numeste orasul tau?”)

2010mentiune – la Concursul Interntional “Begegnung mit Osteuropa” –Germania-  Nordrhein-Westfallen – eleva Iosif Madalina, XI A

2008 – premiu la Concursul Interntional “Begegnung mit Osteuropa” –Germania- Nordrhein-Westfallen, Ioana Sarbu, XII C

2007 – prezentrea filmului „Das stumme Telefon“ la Goethe-Institut Bucuresti cu ocazia Festivalului: Deutscher Sprachtag, filmrealizat de o echipa a Proiectului „So lonely” (Ioana Sarbu XII C – Colegiul Economic si Ioana Vadan Colegiul Carabella)

2006 – 2007  Proiect:„So lonely”: Lectura unui roman în limba germană” desfășurat cu elevii din Colegiul Economic și Colegiul Național „C-tin Carabella” cuprinzând activitățile: Club de lectură „So lonely” și Forum „So lonely”

2005 mențiune pentru echipa de elevi participantă la Concursul Internațional “Begegnung mit Osteuropa”: „Gestern, heute und morgen unterwegs in OE”– Germania-Nordrhein -Westfallen

2005 – Concurs Internațional Multimedia  JOINMM Siemens: „Europäische  Dimensionen  einer  rumänischen Schule” (Dimensiuni europene ale unei scoli românești)

2004 mențiune pentru 2 proiecte la concursul internațional “Begegnung mit Osteuropa” (Întâlnire cu Europa de Est)–Germania-Nordrhein-Westfallen

2004 „Der Europäische Frühling”/Spring Day – organizat de elevii liceului împreună cu   elevii Colegiului „C-tin Carabella”

2003 – mențiune Olimpiada de Limbă Germană, faza județeană, eleva Tudora Anca XI D

mai 2003 – Seminar interactiv clasele a 12-a – cl. a 8-a organizat la Scoala nr. 8 pe tema integrarii in Europa     “Europa unser gemeinsames Haus”

sept. 2003 –-premiu /locul 10 – obținut la Concursul Internațional Multimedia “JOINMM 2003” organizat de firma Siemens, cu proiectul “Miteinander in Europa” realizat cu elevii cl.a 12-a D, premiu 500 Euro, din care 250 pentru școală 

nov. 2002 – Borovetz-Bulgaria – participare cu  eleva Tudora Anca XID la Workshop-ul  internațional “Miteinander leben in Europa” organizat de Goethe-Institut Sofia și Körber-Stiftun

1998 -a VII-a editie a Concursului Interjudețean de Limba Germană “J.W.Goethe”, tabara “Căprioara” / jud. Dâmbovița – Goeorgescu Alexandra, Oprescu Dragoș, Militaru Gilbert

Olimpiada Lb.Germană faza  județeană: 2003, mențiune, Tudora Anca, Neacsu Raluca –1996, loc II, Georgescu Elena – 1995, loc I,  Georgescu Elena – 1996, loc I

Olimpiada Lb.Germană faza națională: Georgescu Elena, premiul pentru originalitate – 1996, Georgescu Elena, – mențiune  – 1995

PREMII OBTINUTE LA TARGURILE FIRMELOR DE EXERCITIU

PRAGA 2010

LOCUL III CEL MAI BUNCATALOG – F.E. MATIN DU PASION

Praga 2008
Premiul I – „Cel mai bun catalog” – F.E. Dolce Vino
Premiul II – „Cel mai bun catalog” – F.E. Delicious;
Premiul III „Cea mai bună prezentare PPT” – F.E. Florart;

Salzburg 2007
Premiul III “Spot publicitar” – Firma de exerciţiu PATRICIA DESIGN

Praga 2006

Premiul I „Cel mai bun catalog” – F.E. Florart

Bratislava 2005

-Premiul II „Cel mai bun stand” – F.E. Delicious;

Zagreb 2005

Premiul II “Cel mai bun stand, cel mai bună prezentare, cel mai bun catalog” – Firma de exerciţiu TELEPREST

Praga 2005

Premiul II “Cel mai bun stand” – Firma  de  exerciţiu DELICIOUS

Premiul II “Cel mai bun catalog” – Firma  de  exerciţiu PATRICIA DESIGN

Praga 2004

Premiul I „Cel mai bun stand” – Firma  de  exerciţiu DOLCEVINO

Premiul I „Cel mai bun catalog” – Firma de exerciţiu DOLCEVINO

Premiul II „Catalog2004”– Firma de exerciţiu  FLORART

Premiul publicului   – Firma de exerciţiu  FLORART

Praga 2003

Premiul I „Cel mai bun stand” – Firma de exerciţiu SCUT


Reclame
%d blogeri au apreciat asta: